Vän eller fiende?

Mohamed Omar har "kommit ut" som fanatisk, förintelseförnekande och Israelhatande muslim. Kanske vi skulle göra ett skandalreportage: "Förintelseförnekare talade i EFS-kyrka" - eftersom han och f d radarpartnern prästen Mikael Mogren framträdde i Lötenkyrkan förra året. Mogren har de-friend-at honom.
Intressant är det att den här "nyheten" som vuxit under några månader presenteras stort i pressen ungefär samtidigt som Världen idag granskas för påstådd islamfientlighet - en forskning finansierad av frikyrkorna.
Den bild av islam som målas upp på Världen idags ledarsidor är ungefär densamma som hr Omar konverterat till. Så ve oss, alla vi som tycker det är fel med Israelhat och förintelseförnekelse.

Imamen Abd al Haqq Kielan säger också upp kontakten med Omar. Vill bara understryka att detta också är islam.
Det kan ju sammanfattas med att hur man än vänder sig, så har man en viss kroppsdel bak.