Varmt välkommen till medarbetardagar 2011: fyra dygn av gemenskap med alla anställda i EFS. Vi ser fram emot dagar som får rusta oss för tjänst i vårt gemensamma uppdrag och ge rekreation och näring åt våra liv.
Tre ledord finns för de heldagar vi har tillsammans: rötter, identitet och vision. De kan också ses som en bild av ett träd: grunden består av rötter, stammen står för identiteten och grenverket för visionen.
Rötter: Att få vara stolta över det EFS har varit och är, och hitta fram till hur vi frimodigt kan gå vidare i Sverige och internationellt. Här får vi hjälp av talare från våra egna led, och vår etiopiske gäst Gizachew Ayka.
Identitet: Hur vi som människor och kristna får växa till i lärjungaskap och finna näring för våra liv. Liselotte J Andersson finns med oss i reflektion kring detta.
Vision: Att på olika konkreta sätt nå ut och nå vidare med evangeliet om Jesus. På förmiddagen samlas vi i olika spår kring temat.
Vi bor i dubbelrum med hotellstandard och bäddad säng vid ankomst. Alla samlingar hålls på Pite Havsbad, utom vissa fritidsaktiviteter och skapande verkstäder då transport ordnas.
Väl mött i Jesus namn!
Projektgruppen för medarbetardagarna genom Mona Edsinger, projektledare